Sanat Kültür - radyot96.4trabzon

Tarzınızın T si Şüpesiz En İyisi

RADYO T 96.4 TRABZON

RADYO T 96.4
İçeriğe git
Mustafa Bülent / Onay Şahin
Mustafa Bülent
1977 Trabzon Doğumluyum. Yaşadığım yer İstanbul…
Lise tahsilimi İstanbul Kabataş Erkek lisesinde tamamladım. Üniversite tahsilimi ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Maliye Bölümünde tamamladım. Fakat müzisyenlik yönüm ağır bastığı için müziğe yöneldim.
Kendime ait bir müzik stüdyom var ve bu stüdyoda halen aranjörlük yapıyorum. Bir çok tanımış solist ile çalıştım. Onay Şahin, Hülya Polat, Sinan Sami, Ali Bakanay, Kara Davut, Turan Şahin ve daha bir çoğu…
İlk solo albüm çalışmamı 2013 yılında CD Baby Dijital Platformu üzerinden dinleyicilerimin beğenisine sundum. Bu albümde kuzey pop olarak tanımlayacağımız bir müzikal tarz oluşturmak arzusundaydım.
Albüm ismi olarak Mustafa Bülent ismini kullanıyorum. Soyadımla barışık olmakla beraber bu ismi daha estetik buluyorum…
İlk solo albümümdeki “Çamurlu kız” ve “İçimden geçenleri” ismindeki iki eserim dinleyicilerin taktirini toplamayı başardı. Bu sebeple dinleyicilerime minnettarım. Bir sanatçının başarı elde etmesinde halkın katkısını asla inkar edemeyiz. Bu sebeple dinleyicilerime layık olmak için çok çalışmam gerektiğinin her zaman bilincindeyim. Her yıl albüm çıkarmıyor olmamı bu şekilde açıklayabilirim. Kendimi anlatabilmemi sağladığı için müziği çok seviyorum. Benliğime sürat kazandırıyor ve beni sevdiğim insanlara yaklaştırıyor. Bir Karadenizli olarak Karadeniz müziğine olan ilgi ve alakam elbette çok daha farklı olacak. Bütün dünya müziklerini takip etmeye çalışıyor ve Karadeniz müziğine özünü bozmadan müziğimize bazı adaptasyonlar yapmaya gayret ediyorum. Müziğimde blues, jazz, Techo rock ya da pop tınılarının algılanmasının sebebi budur. Müziğin bir bilim olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğini düşünenlerdenim. Müzik toplumun aynasıdır. Toplumun kendisini görebilmesi için ayna yani sanat olmazsa olmazdır.
Sanatla kalın…
Saygılarımla
Mustafa Bülent Keskin
ONAY ŞAHİN
Onay Şahin Kimdir?
1981 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. Aslen Trabzon’un Çaykara ilçesi Şahinkaya Köyü’ndendir. İlk ve orta öğretimini Trabzon’da, liseyi ise Gümüşhane de tamamladı. Gümüşhane’de çok güzel günler geçirdiğini belirten Şahin Gümüşhane halkına sıcak ilgi ve alakalarından dolayı da teşekkür etti.
2003 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Burdur’da yaptığı vatani görevinin ardından yine annesinin ‘Oğlum devletin kapısına bir anahtar uydur’ telkinleriyle tekrar üniversite sınavına hazırlanan Onay Şahin girdiği bu sınavda da başarı gösterdi ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı.
Şahin, 2008 yılında bu bölümü de başarıyla bitirdi. 4 çocuklu ailenin en küçük bireyi lan Onay Şahin adının Onay olmasının ilginç hikayesini de anlattı. 10 aylık olarak doğduğu için Trabzon’daki Doğum Hastanesi doktorları tarafından kendisine Onay adı verildiğini belirterek, 7 kilo ağırlığında tombul bir bebek olarak dünyaya geldiğini söyledi.
İsmail Türüt
İsmail Türüt, 8 Haziran 1965 tarihinde Rize'nin Ambarlık köyünde dünyaya geldi. Üçü erkek, biri kız olmak üzere dört çocuklu bir ailenin, ikinci büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu, köyü olan Ambarlık'ta, Ambarlık İlkokulunda bitirdi. Ayşe Türüt ile evli olan İsmail Türüt, Deniz, Yasemin, Miraç ve Nazlıcan adında 4 çocuk babasıdır. 30'un üzerinde albümü bulunmaktadır. 1990'lı yıllardan sonra Erkan Ocaklı, Adnan Yılmaz ve Cengiz Kurtoğlu ile beraber birçok kaset yapmışlardır.
1982 yılında Laz Uşağı ile adlı ilk albümünü çıkardı. Kanal 7, TGRT, Flash TV ve Vizyon Türk TV'de Türüt Show'u ile Kanal 7 ve Flash TV'de Fıkralarla Türkiye ve Meltem TV'den "Türütten Türküler" programı sundu. TGRT'de Tirvana ve Kanal 7'de Naber Bacanak adlı dizide başrol'ü oynadı. Türkiye’de yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere en çok konser veren 5 sanatçıdan bir tanesidir. 2010 yılında Kırktan Sonra albümü piyasa Türkiye ve yurtdışında birçok Avrupa ülkesinde satışa sunuldu.
Kazım Koyuncu
2005 yılında, henüz 33 yaşındayken akciğer kanseri nedeniyle hayata veda eden Kazım Koyuncu'nun hayatı ilgi çekiyor. Kazım Koyuncu Karadeniz türküleri ve kendine özgü tarzıyla gönüllere taht kurmayı başarmıştı. Peki Kazım Koyuncu kimdir? İşte, Kazım Koyuncu’nun hayatına ilişkin merak edilenler…

KAZIM KOYUNCU KİMDİR?
Kâzım Koyuncu (7 Kasım 1971, Artvin – 25 Haziran 2005, İstanbul), geleneksel Karadeniz müziği ile Rock'n'Roll müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratan Laz müzisyen. 33 yaşında akciğer kanserinden vefat etmiştir. Artvin'in Hopa ilçesine bağlı Yeşilköy (Pançol)'da, 7 Kasım 1971 tarihinde doğmuşsa da nüfusa geç kaydedildiğinden dolayı resmi doğum tarihi 10 Mayıs 1972'dir.
Kazım Koyuncu, Müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başladı ve çocukluğu, “üstadım” dediği, “Kemençeci Yaşar” lakabı ile tanınan Yaşar Turna'nın yanında türkü dinleyerek geçti. İstanbul'a üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle yoğun olarak uğraşmaya başlamışsa da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden siyasi nedenlerle ayrılan Kazım Koyuncu, 1992 yılında profesyonel müzik hayatına atıldı. 1992'de henüz 20 yaşında iken Ali Elver ile “Dinmeyen” adlı özgün müzik grubunu kuran Kazım Koyuncu'nun profesyonel müzik hayatı başladı. Zamanla Lazca müzik yapmak için bu gruptan ayrılmışsa da rock'tan kopamayan Kazım Koyuncu, geleneksel Laz halk müziğini rock tabanlı yorumlamaya başladı.
Kazım Koyuncu, 1993’te Mehmedali Barış Beşli ile birlikte Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) adlı rock müzik grubunu kurdu. Lazca rock yapma iddiası ile yola çıkan ve 1995'te Va Mişkunan (Bilmiyoruz), 1998'de de İgzas (Gidiyor) adlı albümleri yaparak bu iddialarını da gerçekleştiren grup, sınırlı sayıda (yalnızca 130 adet) basılmış bir konser albümü (Bruxel Live) çıkardıktan sonra 1999 yılında dağılmıştır.
Kazım Koyuncu, tek başına müziğe devam etmiş ve Salkım Söğüt adlı projelerin ikincisinde 3 şarkıyla yer almıştı. 2001’de Viya! adlı ilk solo albümünü çıkardıktan sonra Kanal D televizyonunda yayınlanan popüler TV dizisi Gülbeyaz'ın müziklerini yapınca yurt çapında tanınan Kazım Koyuncu, haha sonra Kemal Sahir Gürel ile birlikte Sultan Makamı adlı televizyon dizisinin müziklerini hazırladı.
Kazım Koyuncu, Karadeniz müziğinin güçlü temsilcilerinden Fuat Saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte düzenledikleri, büyük ilgi gören Hey Gidi Karadeniz konserler dizisinin de öncülüğünü yaptı, Nisan 2004'te çıkardığı ikinci solo albümü Hayde ile popülaritesini arttırdı.
2004'ün sonlarında Kazım Koyuncu'ya akciğer kanseri teşhisi konuldu ve kanser tedavisi görmeye başladı. 25 Haziran 2005'de, 33 yaşındayken Kazım Koyuncu tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Kazım Koyuncu bir röportajında şöyle diyordu: “Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem”.
Kazım Koyuncu'nun ölümünden sonra 16 şarkının 4 tanesi konser kaydı, 4 tanesi (Dünyada Bir Yerde, Yalnızlığı Anla, Hoşçakal, Yine Burada) demo kayıt, geri kalanı ise farklı albümlerde (Gitarın Asi Çocukları (Anılar Düştü Peşime), Grup Patika/Aşk Beni Büyütmedi (Ayrılık Şarkısı), Seyduna (Hayat), Tuncay Akdoğan/Bir Nehir ki Ömrüm (Darbedar), Dinmeyen/Sisler Bulvarı (Askıda Yaşamak), dizi müziği (Le le le) yer alan Dünyada Bir Yerdeyim albümü Halkevleri tarafından 18 Aralık 2006'da çıkartıldı. Bu albümün geliriyle Kazım Koyuncu Kültür Merkezi çalışmalarına başladı ve halen çeşitli atölye çalışmalarıyla katılımcılarına ücretsiz eğitimler vermeye devam etmektedir. 2008 yılında Kazım Koyuncu'nun hayat hikâyesinin yanı sıra bir kısmı hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerle anlatan yönetmenliğini Ümit Kıvanç'ın yaptığı “Şarkılarla Geçtim Aranızdan” belgeseli 3 DVD halinde yayınlanmıştır.
26 Haziran 2005'te Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen tören sonrası on binler tarafından Hopa'ya uğurlanan Kazım Koyuncu, 27 Haziran 2005'te, doğduğu köy olan Pançol'da fındık ağaçlarının çevrelediği köy mezarlığında ebedi istirahatgahına konuldu.
“Bu arada; hiç başımızdan eksik olmayan gökyüzüne, günün karanlık saatlerine, ara sıra kopsa da fırtınalara, bir gün boğulacağımız denizlere, eski günlere, neler olacağını bilmesek de geleceğe, kötülüklerle dolu olsa bile tarihe, tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm güzel yüzlü çocuklara, Donkişotlar ‘a, ateş hırsızlarına, Ernesto “Çe” Guevara'ya, yollara-yolculuklara, sevgililere, sevişmelere, sadece düşleyebildiğimiz olamamazlıklara, üşürken ısınmalara, her şeyden sıcak annelere, babalara ve tadını bütün bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz. Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.”
Kazım Koyuncu, çevre sorunlarına hep duyarlı olmuş ve Karadeniz Sahil Yolu inşaatına karşı Rize ilinin Fındıklı ilçesinde düzenlenen eylemlere destekte bulunmuştur.
Geçtiğimiz günlerde vizyona giren “Yağmur – Kıyamet Çiçeği” adlı filmde, Kazım Koyuncu'nun hayatı anlatılmaktadır.

Selçuk Balcı
SELÇUK BALCI KİMDİR?
Selçuk Balcı, 1988 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu doğduğu bu şehirde tamamladı. İlkokulu bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşen Selçuk Balcı, çocukluğundan beri bağlama çalmasına rağmen lise yıllarında kemençeye merak saldı. Kendini bu konuda yetiştirdikten sonra birçok Karadenizli şarkıcıya kemençe çalarak eşlik etti.
Selçuk Balcı, 2011 yılında Kalan Müzik etiketiyle Patika isimli ilk albümünü çıkardı. 2 yıllık aranın ardından, 2013 yılında Mila isimli ikinci albümünü yine Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıkardı.
Patika
Selçuk Balcı’nın Patika isimli ilk albümü Temmuz 2011 tarihinde Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıktı. Albümde 14 şarkı yer aldı. Albümde yer alan şarkıların tamamı Selçuk Balcı’ya ait. Albümün aranjörlüklerini Paul Dwyer, İhsan Eş, Kemal Sahir Gürel ve İlhan Yabantaş yaptı. Bunlar dışında Tayfun Şakalakoğlu, Cengiz Alkan’da albümde emek verdiler. Selçuk Balcı, Eylem Aktaş ile birlikte düet yaptı. Selçuk Balcı, albümün yapım sürecinin patika bir yolda yürümeye benzemesi sebebiyle isminin Patika olduğunu söyledi.
Mila
Selçuk Balcı, Mila adlı 2. albümünü Ağustos 2013 tarihinde bir önceki albüm gibi Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıktı. Albümde 12 şarkı yer aldı. Bu albümde bulunan şarkılardan bir tanesinin sözlerini Selçuk Balcı’nın annesi yazdı. Albüm genel olarak Karadeniz yöresine ait anonim türkü ile horon melodilerinden ve Selçuk Balcı’nın kendi bestelerinden oluştu.
Selçuk Balcı, bugüne kadarki çıkardığı kişisel albümünün dışında birkaç film ve dizinin de müziklerini yaptı. Bizum Hoca, Moskova’nın Şifresi: Temel ve Benim İçin Üzülme gibi yapımlara kendi bestelerinden birkaç parça verdi.
"LAZ" KİME DENİR? BÜTÜN KARADENİZLİLER LAZ MI?
Birden fazla, ayrı topluluğa "Laz" denir, deniyor. Şüphesiz, soruyu "'Laz' kime denir?" değil de "Laz kimdir?" diye sorsaydık -ki sonraki bölüm başlıklarından birinde onu da soracağız- yanıt tek ve belli bir topluma net bir işaretleme yapar şekilde olacaktı. Ancak biz şimdi kimlere "Laz" denildiğine ve kimlerin kendilerine "Laz" dediğine bir göz atalım.
"Laz" ortalama bir Türkiyeli için, en iyi ihtimalle Sinop'tan başlayarak -ki bunu Zonguldak'tan başlatanlar da vardır- Gürcistan sınırına kadar olan Karadeniz kıyı şeridindeki herkesi kapsayan bir addır, bu birinci "tanım".
İki, Gümüşhane'nin kuzeybatısı "Laz"dır. Üç, Posof halkı, komşu halklara göre "Laz"dır. Dört, bütün Pontos Elenleri/Rumları, diğer Yunan/Elen/Rum milletine göre "Laz"dır. Beş, İspirliler ve Erzurum'un kuzeyinde dağınık bir şekilde yaşayan Hemşinliler, diğer Erzurumlulara göre "Laz". Altı, Gürcistan'ın batısındaki Megreller "Laz"dır, hatta Acaristan-Guria insanları da öyle, o zaman yedi. Van'ın Pontos Rumcası anadilli Dönerdere köyü sakinleri "Laz"dır, sekiz. Dokuz, İran'da Hazar denizi kıyısında balıkçılık ve ev yapımı alkol kaçakçılığı yaparak geçinen ve haklarında hemen hemen hiçbir bilgiye sahip olmadığımız küçük bir topluluk da "Laz".
Gördüğünüz gibi "Laz kimliği" oldukça geniş bir topluluklar bütününe işaret edebiliyor. Ancak, Megreller ve Acara-Guria halkı dışındaki tüm toplumlar, algılardaki Karadenizli eşittir Laz formülüyle rahatça açıklanabilir.

Kaynak: Selçuk Balcı kimdir? Kaç yaşında? Aslen Nereli?
Turhan Şahin
Çaykaralı sanatçı Turan Şahin yaz aylarında çıkardığı son albümüyle tam anlamıyla patlama yaptı. Özellikle “Ya ben anlatamadum ya sen anlamayusun” isimli albümün çıkış parçası rekora koşuyor. Türkü video paylaşım sitesi Youtube’de 7 milyona yaklaşan izleme sayısıyla müzikseverlerden tam not aldı.
12 parçalık albümde özgün parçalara yer veren Turan Şahin bir de “Bize yeter Çaykara” isimli Çaykara türküsüne yer verdi. Doğu Karadeniz’i kapsayacak tarzda bir müzik yelpazesi ile hazırlanan albüm Cihan Müzik’ten çıktı.
Son olarak Acun Ilıcalı tarafından hazırlanan müzik yarışma programı O ses Türkiye’de bir yarışmacının seslendirdiği “Ya ben anlatamadum” parçası müzisyenlerden oluşan jüriden de tam not aldı. Jüri üyeleri parçayı çok beğendiklerini belirttiler.
Turan Şahin Kimdir?
1984 yılında Çaykara’dan Hatay Kırıkhan’a iskan olan Şahinkayalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta okulu Kırıkhan’da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini 2000 yılında kazandı. 2006 yılında Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra avukatlık stajını tamamladı. Üniversitede gitar çalmaya başladı. Bu arada 2010 yılında 11 parçadan oluşan “Sevdaya Mola” adlı albümüne imza attı. Sinema ve Telif Hukuku alanında yüksek lisansına devam ediyor. Turan Şahin Çaykaralı sanatçı Onay Şahin ile de yakın akrabadır.
Adnan Yılmaz
KONT ADNAN
Kont Adnan olarak bilinen Adnan Yılmaz, Trabzon Maçka doğumludur. Ailesi ile birlikte Trabzon'dan Adapazarı'na taşınan ve oradan da Almanya'ya göç eden Adnan Yılmaz burada müzik hayatına başlamıştır.
Adnan Yılmaz'ın müzik kariyeri ''Kuş foli koma foli'' şarkısıyla doruğa ulaşmıştır. O zamanlarda bu şarkısı ile gündeme oturan Kont Adnan, sonrasında ise gündemde kalmayı ve adından söz ettirmeyi başaramadı. 2009 yılında ise borçlarından dolayı sıkıntılı bir döneme adım attı. O dönemde şarkıcı, psikolojik tedavi gördüğünü açıkladı.
KONT ADNAN'IN ALBÜMLERİ
Ayşerlerin Ayşesi, İşim Olmaz Arkadaş, Kayıp Kız, Kuş Foli, Likarba, Yağmur, Yaralıyım Hemşerim, Yasemin
KUŞ FOLİ KOMA FOLİ ŞARKI SÖZLERİ
Gece geldum kabina çalilara bolaştum
Korktum beni tuyarsun alt taraftan tolaştum
Kuçucuk piçağumla açtum penceresini
Elladum yanağini tuttumda sinesini
İki koyun bi kuzi o da yayilur dizi
Yarumla konuşurkan anasi kördi bizi
O pamuk ellerine kina yakmişti kina
Paluklama atladum karyolanun altina
Oy Allah'um Allah'um oy tereler tereler
Karyolanun altina yedi beni pireler
Bi mektup yazacağum Trabzon'da kaleme
Teti ola kit purdan rezil olduk aleme
Paşum pelaya kirdi kaça uşaklar kaça
Atladumda kurtuldum yandaki dar ağaca
Aldum pazardan tarak saçumi tarayirum
Kızlar beni sorarsa kuş foli arayirum
Kuş foli koma foli toli yağayi toli
Sevdaluğun yuzinden hepten şaşurduk yoli
Karyolanun altindan atladum pencereye
Tati ola ne iş var sen nereye nereye
Paşum pelaya kirdi kaça uşaklar kaça
Atladum da kurtuldum yandaki dar ağaca
Ağaçtan ineyikan tuştum kirdum komaya
Birida haber vermiş o Fadime halaya
Halada kitti teti inşaatte Pala'ya
Pala işi tuyinca hep sarildi malaya
Pala hala kelmeden yurudum ordan yaya
Az ilerde rastladum tolmişçi Mustafa'ya
On kilometre yoli yaya kaçmişum yaya
Soyledum Mustafa'ya kel at beni Maçka'ya
Mustafa da şaşurdi atti beni Haçka'ya
Haçka Maçka kiderkan kalduk bi telaşaya
Kuş foli koma foli toli yağayi toli
Sevdaluğun yuzinden hepten şaşurduk yoli
karadenizin sesi
Hamsi ve fındıktan aldığı vitaminleri keskin zekâsına yükleyen, kendisiyle dalga geçebilecek kadar hayatla barışık, şakacı, aceleci ve konuşkan, hırslarını hırçın dalgalardan alan, 'dediğim dedik', Karadenizlilerden oluşan, 96.4 Radyo t de  Karadeniz'in Sesi'ne kulak verin....


Tüm hakları Radyo T İletişim Reklamcılık ve Yayıncılık A.Ş ye Aittir....

RADYO T 96.4
İçeriğe dön